KAMPANIA BRAK ŚWIADOMOŚCI WYKRZYWIA OBRAZ RZECZYWISTOŚCI
To, co nieznane, zawsze nas niepokoi. Im więcej informacji o ŁZS trafi do naszego społeczeństwa, tym mniejszy będzie dystans społeczny wobec ludzi dotkniętych tą chorobą. Taka idea przyświecała nam podczas realizacji spotu poświęconego sytuacji osób chorych na ŁZS i ich percepcji społecznej. Przygotowania do realizacji spotu od strony technicznej oraz merytorycznej zajęły wiele tygodni. Prześledziliśmy wiele portali medycznych oraz dokumentację zdjęciową dotyczącą ŁZS. Naszymi konsultantami zostali pacjenci dotknięci tą chorobą, którzy podzielili się z nami przykrymi i niezrozumiałymi sytuacjami, które ich spotkały w związku z chorobą. Na tej podstawie powstał scenariusz spotu. W jego realizacji wzięło udział kilkudziesięciu aktorów – statystów oraz profesjonalna ekipa, specjalizująca się w realizacji materiałów reklamowych, promocyjnych, filmów oraz spotów. Za charakteryzację odpowiadała jedna z najlepszych specjalistek w tej dziedzinie, współpracująca m.in z programem „Twoja twarz brzmi znajomo”. Liczymy, że spot dotrze do szerokiego grona odbiorców i realnie przyczyni się do zmiany w postrzeganiu osób dotkniętych przez ŁZS.
FILM VIRTUAL REALITY 360
Przygotowując się do kampanii sięgnęliśmy po ultranowoczesną technologię VR360, która – dzięki specjalnym multimedialnym okularom – pozwala niemal na własnej skórze poczuć to, co czują osoby znajdujące się w pewnych określonych okolicznościach. W tym przypadku, widzowie będą mogli wczuć się w sytuację osoby chorej na łuszczycowe zapalenie stawów i „zderzyć się” z problemami oraz ograniczeniami, jakie ta choroba ze sobą niesie.
W filmach VR360 (wideo sferyczne) to widz wybiera, na czym chce skupić swoją uwagę. Film VR360 jest nagrywany systemem kamer, które jednocześnie rejestrują ujęcie 360 stopni. Widzowie mogą dowolnie przesuwać/obracać perspektywę filmu 360 i oglądać go z różnych kątów widzenia. Aby odtworzyć film bez użycia specjalnych multimedialnych okularów tzw. gogli wideo na swoim telefonie lub tablecie należy uruchomić wideo przez najnowszą wersję aplikacji YouTube. Nie należy otwierać linku przez Chrome czy Safari, ale używać do oglądania tylko aplikacji YouTube.
Wystarczy odpowiedni smartfon lub tablet, choć właśnie przy użyciu specjalnych gogli wideo najbardziej warto oglądać takie filmy, ponieważ uzyskuje się wówczas najlepszy efekt. Filmy VR360 mogą być także oglądane przy użyciu zwykłego komputera PC. Należy jednak wówczas pamiętać o tym, że VR360 czasem nie działa w Internet Explorer i w Safari. Przeglądarki, na których filmy VR360 działają optymalnie to Chrome i Firefox. Jeśli masz starsze wersje tych przeglądarek to należy zaktualizować przeglądarkę internetową do najnowszej wersji.
Najlepiej jest oglądać takie filmy przez specjalne okulary VR – mocowanie na głowę, które kompletnie zmienia sposób oglądania takiego wideo. Do opaski wsadzamy telefon, który służy nam jako wyświetlacz. Obracając głową zmieniamy kat widzenia. W uproszczeniu chodzi o to, że nie musimy trzymać telefonu w ręce lecz mamy wyświetlacz bezpośrednio przed oczami. Zmieniamy więc kadr tylko ruchem głowy, a nie ruchem ramion.
Zobaczcie, jak powstawał film VR-owy pokazujący zmagania z codziennymi czynnościami osoby chorej na łzs. Na planie spędziliśmy 17 długich godzin, by najbardziej precyzyjnie jak tylko się da, pokazać dzień z życia chorego na łuszczycowe zapalenie stawów.